İki üniversiteli genç havayla çalışan düşünce kontrollü protez kol yapmayı başardı.

Toronto Ryerson Üniversitesi’nden iki öğrenci basınçlı hava ile çalışan ve beyin sinyalleri ile hareket eden bir protez kol icat etti.

Bu yapay kas işletimli mekanizmanın geleneksel protezlere oranla daha geniş bir hareket imkanı sağladığı belirtiliyor.

Aynı zamanda engellilerin ağır işlemlerden geçirmesine de gerek kalmıyor ve aynı zamanda fiyatı daha ucuz. Bu tasarım Yapay Kas-İşletimli cihaz (Artificial Muscle Operated (amo)) biyoloji mühendisliği öğrencisi Thiago Caires ve Michal Pryywata tarafından dizayn edildi ve üretildi. Bu iki genç cihazın yazılımına tam 1 yıllarını harcamışlar.

Robot Kol Nasıl Çalışıyor?

Amputee (bir organı kesilmiş kimse) bu yapay organı kullanmak için kesilen organı kesilmiş olsa bile beynin çıkarmayı devam ettiği sinyalleri tanıyan bir başlık takıyor.

Edindiğimiz bilgiye göre, beyinden gelen elektrik sinyalleri kolun içindeki mikro işlemciye kablosuz olarak iletiliyor. Bu sinyallerin orada önceden depolanmış sinyallerle uyup uymadığı kontrol ediliyor. Eğer sinyaller birbirine uyarsa kol ona göre harekete geçiriyor. Örneğin kullanıcı “yukarı” diye düşünürse kol yukarıya hareket ediyor.
Geneneksel protez kollar myoelectric yöntemiyle hareket ederken, bizim cihaz ise kullanıcının ceketinin cebine yerleştirilmiş hava sayesinde hareket ediyor. 80000 dolara satılan emsallerine göre bu yapay organın fiyatı 1/4 oranında daha az.

Caires ve Prywata şimdi de parmakların yerine geçebilecek benzer şekilde bir teknolojinin üzerinde çalışıyor.

 İkili bu müthiş ürünü ticari hale getirmek için kendi şirketlerini şimdiden kurmuşlar bile.